Experiment: 2 mesiace bez umytia vlasov

V tomto článku vám budem rozprávať o mojom experimente. Na začiatok však musím upresniť, že išlo o neumývanie vlasov šampónom ani iným prostriedkom na umývanie vlasov. Táto metóda sa nazýva „no poo“ a jej zástancovia veria, že ak šampón zmyje prirodzený maz z vlasov, pokožka zvýši jeho tvorbu, vlasy sú mastnejšie a musia sa častejšie umývať; zároveň komerčne vyrábané šampóny obsahujú nie úplne zdraviu nezávadné chemikálie. Tiež veria, že ak človek vydrží aspoň jeden a pol mesiaca neumývať si vlasy šampónom, bude mať hustejšie a lesklejšie vlasy lepšej kvality a pokožka hlavy sa dostane do svojho prirodzeného stavu.

Keďže mi v poslednej dobe dosť vlasov vypadalo a občas sa mi tvorili lupiny, rozhodol som sa metódu no poo vyskúšať doslova na vlastnej koži.

umývanie vlasov bez šampóna

Umývanie vlasov bez šampóna. © N/A

Prvé dni

Bol som zvyknutý umývať si vlasy raz za 2-3 dni. Po prvom umytí čistou teplou vodou ma už hneď ďalší deň začala svrbieť pokožka pod vlasmi, že som nevydržal neškrabať sa. Po čase som mal priestor pod nechtami plný nečistoty a každú chvíľu som si ho musel čistiť. Takto to bolo ďalších pár dní.

Vlasy bez umytia po prvom týždni

Po týždni svrbenie trochu ustúpilo. Zistil som, že je lepšie neškrabať si vlasy a chvíľu strpieť miernu „bolesť“. Pomáha namočiť dané miesto studenou vodou. Pokožka sa tým trochu ukľudní. Vlasy vyzerali na pohľad po umytí čisto, no rýchlejšie sa zamastili. Vlasy som si umýval niekedy aj každý deň.

Nasledujúce týždne až mesiac

Frekvencia umývania vlasov sa ustálila na počte jedenkrát za tri dni, posledný deň však hlava svrbí najviac. Ak človek pracuje, menej si to všíma. Približne po 3 týždňoch som si všimol, že mi vlasy vôbec nevypadávajú. Pri umytí nejaké vždy vypadnú, ale pri násilnom trhaní prstami žiadne.

Po dvoch mesiacoch

Vlasy sa menej mastia, vyzerajú zdravo, nadmerne nevypadávajú. Čo som si však všimol je nárast lupín. Keďže som ich mával aj predtým, neviním tým metódu no poo, spôsobené to môže byť aj tvrdosťou vody a väčším vysúšaním pokožky.

Odporúčania na záver:

  • Pokiaľ sa na takýto experiment odhodláte i Vy, najlepšie je začať na jar alebo na jeseň. V zime sa nosia čiapky a vlasy sa viac mastia, v lete sa zas viac spotia.
  • Najideálnejšie je, ak máte na začiatku krátke vlasy. Prebytočný maz sa ľahšie odstraňuje a umývanie vlasov netrvá tak dlho.
  • Ak máte sprchovú hlavicu s možnosťou nastavenia sily prúdu, nastavte si vyššiu teplotu vody a silný prúd. Táto kombinácia skôr odstráni prebytočný maz z vlasov a zároveň si premasírujete pokožku.
  • Po osprchovaní vlasov teplou vodou nastavte sprchu na studenú. Prekrvíte tým pokožku hlavy a postupne ju takto otužujete.
  • Keď sa zbavíte pozitívnych aj negatívnych účinkov komerčných šampónov, máte pokožku pripravenú na odskúšanie prírodných šampónov a metód na zlepšovanie kondície vlasov. Takto môžete jednoducho a bez skreslenia zistiť, či daná metóda funguje alebo nie.

Podeľte sa aj Vy s nami v diskusii o vašich skúsenostiach s metódou no poo – vlasy bez umytia šampónom.

5 častých chýb, ktoré vás robia staršie a ako ich napraviť Ako každý z nás starne, tak každý aj chce vyzerať mlado a sexy tak dlho ako je to len možné. Proces starnutia nezastavíme, môžeme ho však spomaliť a o...
Kokosové mlieko: hit v starostlivosti o vlasy Niekto už na tento zázrak nedá dopustiť, iní ešte váhajú, či ho vyskúšať. Kokosové mlieko patrí medzi súčasné veľké trendy v starostlivosti o vlasy. Ž...
Ako sa starať o vlasy na letnom festivale Ako sa starať o vlasy na letnom festivale? To je otázka, ktorej cez leto čelí nejedna milovníčka hudby. Je takmer nemožné aby vám účes vydržal celý ví...
Hrebeň alebo kefa? Čo je lepšie pre vaše vlasy? Ku kráse vašej hrivy neprispievajú len kozmetické prípravky. Dokonca aj hrebene a kefy môžu výrazne podporiť kvalitu vašich vlasov. Používate na svoje...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *