Farba vlasov podľa typu pleti

Určite ste už počuli o farebnej typológii ľudí podľa pleti. S tým úzko súvisí aj farba vlasov, veď sa oboje nachádza na hlave. Farba vlasov podľa typu pleti teda môže byť buď v súlade a pomôcť, alebo naopak, v nesúlade. Vtedy je najlepšie zmeniť farby vašich vlasov, pretože farbu pleti len tak ľahko nezmeníte. Preto tu je tento článok, v ktorom sa dočítate o výbere farby na vlasy podľa pleti. Všetko uvedené platí nielen na ženy, ale aj pre mužov.

Farebná typológia ľudí

Ľudia, resp. farebná typológia ich pleti, závisí od množstva melanínu. Delí sa do štyroch kategórií podľa ročných období, a preto poznáme: jarný, letný, jesenný a zimný typ. Každý z typov ľudí má mierne odlišné odtiene pleti, farbu očí a pôvodnú farbu svojich vlasov.

Farby vlasov pre jarný typ

Farba vlasov podľa typu pleti - jarný typ

Jarné typy ľudí majú svetlejšiu pleť so zlatým až oranžovým odtieňom, rýchlejšie sa červenajú (ak k tomu majú dôvod) a sprievodným javom sú často pehy. Ich oči sú svetlé (odtieňe svetlej modrej, či zelenej) so zlatými prvkami.

Ideálnym odtieňom farby vlasov pre ľudí s jarným typom pleti sú teplé odtiene na škále od blond, cez ryšavú až po červenú. Vhodná je medená, zlatistá, svetlohnedá a pod. Vyhýbajte sa však tmavým vlasom (ako napr. tmavočervená, gaštanová, čierna, …).

Farby na vlasy pre letný typ pleti

Farba vlasov podľa pleti - letný typLetný typ ľudí má ružovkastý odtieň pleti. Farba očí je modrá, sivomodrá až zelená s možnými hnedými prvkami alebo naopak, svetlohnedé miešané s modrými či zelenými prvkami.

Vhodnými farbami vlasov pre letné typy sú blond a svetlohnedé odtiene. Ak chcete zmenu, pridajte k vašej farbe vlasov svetločervenú. Podobne ako jarný typ, vyvarujte sa tmavým farbám.

Aké vlasy pre jesenný typ pleti?

Farba vlasov podľa typu pleti jesenný typ

Jesenný typ ľudí súvisí s jarným, avšak je viac tmavší. Pehy sú bežné, podobne ako bronzová pokožka s tmavším nádychom. Asi najzriedkavejší typ pleti v našich končinách. Farba očí je hnedá, so zelenými a modrými odtieňmi, i keď to nie je pravidlom. Prirodzená farba vlasov je tmavohnedá a podobné odtiene s bronzovým odleskom.

Ideálnou farbou vlasov jesenného typu sú hnedé odtiene, napríklad gaštanová, mahagónová s červeným odleskom a pod. Blond vlasy nevyzerajú prirodzene (určite si spomeniete na nejakú blondínu, pri ktorej ste hneď vedeli, že je prefarbená).

Vyberáme farby pre zimný typ pleti

vlasy podľa farby pleti - zimný typZimné typy majú veľmi bledú pleť s modrastými odtieňmi, ktoré môžu byť spôsobené aj viditeľnými žilkami. Oči majú tmavohnedé, niekedy modré aj zelené. Vlasy majú od prírody zväčša čiernu farbu alebo čiernej sa približujúcu.

Pri zmene farby vlasov sú vhodné tmavšie odtiene s hnedým, modrým, tmavofialovým alebo čiernym odleskom. Ako už môžete tušiť, zimnému typu ľudí nepristanú svetlé farby vlasov akými sú odtiene blond, ako aj červená. Je dobré keď svetlá pokožka kontrastuje s tmavými vlasmi a nie s nimi splýva.

Typológia ľudí podľa odtieňov pleti

Viac o tejto typológii si môžete prečítať v odbornom článku (v angličtine) od výskumníkov z dvoch univerzít v Maribore, Slovinsku: Colorimetrical evaluation of colors in four – seasonal typology (na odkaze tu). Zaujímavým faktom je, že typológiu odvíjajú od pozície Zeme voči Slnku a uhlu dopadu slnečných lúčov (farba je vlastne odraz svetla).

Kľúčové slová: farba vlasov podľa typu pleti, akú farbu podľa pleti, …

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+
Milkmaid braid – návod ako na tento vrkočový účes Milkmaid braid je celosvetovo známy typ vrkočového účesu. Milkmaid je v preklade z angličtiny mliekárka/dojička. V minulosti si práve takto upravovali...
Dlhé vlasy na boku zostrihané Nový módny trend účesu? Ani nie... Módnym trendom, ktorý už v 80. rokoch naštartoval David Bowie, sú účesy, ktoré kombinujú dlhé vlasy s krátkymi. Sa...
3 návody na pekné účesy 3 návody na pekné účesy v obrázkoch nájdete v tomto článku. Veríme, že sa vám každý z nich bude páčiť. Ak áno, poteší nás komentár alebo "like" na Fac...
Francúzsky twist à la účes banán – návod, postup Účes banán a francúzsky twist sú dva názvy toho istého spoločenského účesu. Patrí medzi účesy vhodné na ples, ale i na bežnejšie nosenie do práce. Pos...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *