Mohawk účesy – dámské i pánské čírá a kohouty

Mohawk účes je styl účesu, který je většinou po stranách hlavy vyholený, s ponechaným středním pásem viditelně delších vlasů. Pochází od prérijních Indiánů Severní Ameriky – spíš od kmene Čerokíů jako Mohawků, i když anglický název naznačuje něco jiného. U nás se však mohawk účes nazývá spíše číro. Oni si však vlasy neholili, ale vytrhávali. Spojení s Mohawkami vzniklo až v Hollywoodu, zejména po filmu Bubny u Mohawku (Drums Along the Mohawk) z roku 1939 s Henry Fondou v hlavní roli. V nedávné, ale i dnešní době je číro oblíbeným účesem mezi zastánci punkové subkultury i jiných.

Typy mohawk účesů a druhy číra

Od 70-tých let minulého století, od začátku punk éry, je číro v oblibě, proto nikoho nepřekvapí, že vzniklo mnoho variací mohawk účesů. V češtině ani pro ně nemáme své výrazy, proto uvádíme originální, anglické:

Deathhawk – v překladu mrtvý sokol, tento mohawk účes sestává z natupírovaných vlasů na číre ​​a ponechaných delších pramenů nad ušima.

mohawk účesy

Psychobilly mohawk – nebo i psychobilly wedge – účes patřící do psychobilly účesů. Jde o speciálně upravený mohawk účes, který je vzadu snížený a směrem dopředu se nadzvedává.

Psychobilly mohawk účesy

Liberty spikes – číro není souvislé, ale tvoří jej špice, podobně jako na Soše svobody.

Liberty spikes mohawk účes číro

Frohawk – účes afroameričanů, zejména punkerů, raverů a old-school hip-hoperů, ale i dalších, popularizovaný wrestlerem a hercem Mr. T.

číro účesy

Chelsea hawk – mohawk účes sestávající z číra a dvou ofin po stranách, nošený většinou ženami a nabarvený. Delší vlasy na černo nosí zastánkyně emo.

Chelsea hawk účes s čírom

© Deny Photography

Po roce 1990 vznikaly další účesy, které by se daly zařadit mezi mohawky. Nabízíme vám přehled moderních mohawk účesů:

Dreadhawk – mohawk účes skládající se s dreadů.

Dreadhawk - účes s čírom z dreadů

© fa-q.deviantart.com

Lazy hawk – neupravené číro, které je jen tak volně ponecháno na hlavě (lazy = líný).

Warhawk – velmi krátké číro, délky od pár mm do přibližně 7 cm. Takový mohawk účes nosili např. wrestler The Undertaker, výše zmiňovaný Mr. T nebo zpěvák Ivan Moody.

warhawk - mohawk s kratšími vlasy

Reverse mohawk nebo také nohawk je účes s vyholeným středním pásem vlasů.

Kromě čistých mohawk účesů existují i ​​kvazi číra, například tz. fauxhawk. Je to účes s o poznání kratším čírem, které se geluje a postupně nadzvedává od bočních vlasů. V dnešní době celkem moderní pánský účes. Číro s kudrnami se zas nazývá curly hawk a je nošené hlavně ženami.

Péče o mohawk účes, číro nebo kohouta

Podle toho jak je mohawk účes nošený, vyžaduje patřičnou péči. Je důležité pravidelně si holit vlasy na bočních stranách hlavy. Pokud se číro zvykne gelovat, třeba k tomu připočítat česání, gelování, mytí, sušení, a v neposlední řadě i sprejování (na místo kterého se, hlavně v minulosti, používaly vaječené bílky, kukuřičný škrob, želatina nebo i lepidlo). Ten, kdo si číro barví, má opět o starost na víc.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on Google+
Svatební účesy se závojem Krásným doplňkem nevěstiných šatů je závoj, který symbolizuje panenství. Může být bohatě zdobený nebo jednoduchý, vyrobený z různých materiálů. Může s...
Svatební účesy s korunkou + galerie Svatba nebývá každý den, a tak není divu, že chtějí nevěsty vypadat výjimečně. Snem mnohých je být princeznou, tak proč si alespoň ve svůj svatební de...
Pánské účesy 2017: trendy, střihy a styly Pánské účesy v roce 2017 jsou plné elegantních střihů, hrají se s různou délkou vlasu na různých místech, dominují hipsterské styly a gelování. Pánové...
Crazy účesy – vtipné, směšné účesy Tento článek je na webu LosHairos asi jediný, při kterém vám nedoporučujeme inspirovat se účesy na přiložených obrázcích a fotkách. Tento článek je to...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *