Mohawk účesy – dámske i pánske kohúty a číra

Mohawk účes je štýl účesu, ktorý je väčšinou po stranách hlavy vyholený, s ponechaným stredným pásom viditeľne dlhších vlasov. Pochádza od prérijných Indiánov Severnej Ameriky – kmeňa Irokézov skôr ako Mohawkov, i keď anglický názov naznačuje niečo iné. U nás sa však mohawk účes nazýva skôr číro. Oni si však vlasy neholili, ale vytrhávali. Spojenie s Mohawkami vzniklo až v Hollywoode, najmä po filme Bubny víria (Drums Along the Mohawk) z roku 1939 s Henry Fondom v hlavnej úlohe. V nedávnej, ale i dnešnej dobe je číro obľúbeným účesom medzi zástancami punkovej subkultúry ako aj iných.

Typy mohawk účesov a druhy číra

Od 70-tych rokov minulého storočia, od začiatku punk éry, je číro v obľube, preto nikoho neprekvapí, že vzniklo mnoho variácií mohawk účesov. V slovenčine ani pre ne nemáme svoje výrazy, preto uvádzame originálne, anglické:

Deathhawk – v preklade mŕtvy sokol, tento mohawk účes pozostáva z natupírovaných vlasov na číre a ponechaných dlhších prameňov nad ušami.

mohawk účesy

Psychobilly mohawk – alebo aj psychobilly wedge – účes patriaci do psychobilly účesov. Ide o špeciálne upravený mohawk účes, ktorý je vzadu znížený a smerom dopredu sa nadvihuje.

Psychobilly Mohawk účesy

Liberty spikes – číro nie je súvislé, ale tvoria ho špice, podobne ako na Soche slobody.

Liberty spikes mohawk účes

Frohawk – účes afroameričanov, najmä punkerov, raverov a old-school hip-hoperov, ale aj ďalších, popularizovaný wrestlerom a hercom Mr. T.

číro účesy

Chelsea hawk – mohawk účes pozostávajúci z číra a dvoch ofín po stranách, nosený zväčša ženami a nafarbený. Dlhšie vlasy na čierno nosia zástankyne emo.

Chelsea hawk účes

© Deny Photography

Po roku 1990 vznikali ďalšie účesy, ktoré by sa dali zaradiť medzi mohawky. Ponúkame vám prehľad moderných mohawk účesov:

Dreadhawk – mohawk účes skladajúci sa s dreadov.

Dreadhawk - účes s čírom z dreadov

© fa-q.deviantart.com

Lazy hawk – neupravené číro, ktoré je len tak voľne ponechané na hlave (lazy=lenivý).

Warhawk – veľmi krátke číro, dĺžky od pár mm do približne 7 cm. Takýto mohawk účes nosili napr. wrestler The Undertaker, vyššie spomínaný Mr. T alebo spevák Ivan Moody.

warhawk - mohawk s kratšími vlasmi

Reverse mohawk alebo tiež nohawk je účes s vyholeným stredným pásom vlasov.

Okrem čistých mohawk účesov existujú aj kvázi číra, napríklad tzv. fauxhawk. Je to účes s o poznanie kratším čírom, ktoré sa géluje a postupne nadvihuje od bočných vlasov. V dnešnej dobe celkom moderný pánsky účes. Číro s kučerami sa zas nazýva curly hawk a je nosené hlavne ženami.

Starostlivosť o mohawk účes, číro alebo kohúta

Podľa toho ako je mohawk účes nosený, vyžaduje patričnú starostlivosť. Je dôležité pravidelne si holiť vlasy na bočných stranách hlavy. Ak sa číro zvykne gélovať, treba k tomu pripočítať česanie, gélovanie, umývanie, sušenie, a v neposlednom rade i sprejovanie (na miesto ktorého sa, hlavne v minulosti, používali vaječené bielka, kukuričný škrob, želatína alebo aj lepidlo). Ten, kto si číro farbí, má opäť o starosti na viac.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
Farba vlasov pre jar a leto 2014 Farba vlasov je prvým faktorom, ktorý si človek všimne pri pohľade na účes. Preto nie je jedno, akú farbu váš účes má. Prestížna sieť francúzskych kad...
Farba vlasov podľa typu pleti Určite ste už počuli o farebnej typológii ľudí podľa pleti. S tým úzko súvisí aj farba vlasov, veď sa oboje nachádza na hlave. Farba vlasov podľa typu...
Jarné účesy pre ženy – krátke aj dlhé Prišla jar a s ňou aj plno zmien, ktoré zavítali nielen do prírody, ale sú vidieť všade okolo nás. Už niekoľko dní som stála pred zrkadlom a hovorila ...
Letné festivalové účesy – buď štýlová aj na festivale Že ste ešte tento rok nebola na žiadnom hudobnom festivale? Že neviete čo na seba a ako sa v obmedzených podmienkach postarať o svoje vlasy? Hlavu hor...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *