Silikony ve vlasové kosmetice – zdravé nebo škodlivé?

Většina dostupných vlasových přípravků obsahuje silikony. Jedná se přitom o látky, které jsou v současné době často velmi zavrhovány nebo naopak opěvovány. Jsou tedy silikony našim vlasům prospěšné nebo jim naopak škodí? Zjistěte to s námi.

silikony vlasy škodlivé účinky

Silikony vlasům pomáhají nebo jim škodí? Jak to tedy je? © Houang Stephane. Zdroj: www.flickr.com

Jaké silikony ve vlasové kosmetice poznáme?

Silikony jsou polymery, které můžeme na obalech vlasové kosmetiky nejčastěji poznat podle koncovky CONE nebo například CONOL. V zásadě se dají rozdělit na silikony rozpustné, částečně rozpustné a nerozpustné ve vodě. Existuje jich tudíž mnoho druhů a ty jsou využívány k různým účelům.

Jak vlasové silikony fungují a nač jsou?

Funkce silikonů spočívá v tom, že vlas obalí, ochrání proti poškození, třepení a nasávání vlhkosti ze vzduchu a následnému krepatění. Vlasy jsou pak po jejich použití hladké, rovné a dobře se rozčesávají. Použití silikonů by tedy mělo být vlasům prospěšné. Zde ovšem nastává problém:

Jakmile používáme kosmetiku s obsahem silikonů příliš dlouhou dobu, silikonová vrstva k vlasu nepropustí dostatečnou vláhu a živiny.

Vlas poté ztrácí pružnost a lesk, začíná se lámat. Ještě problematičtější je navíc ten druh silikonů nerozpustných ve vodě, jelikož ty je možné odstranit pouze speciálním šampónem. Dalším problémem je také negativní vliv silikonů na pokožku hlavy, na které mohou vytvářet neprodyšnou vrstvu a ucpávat póry.

Používat kosmetiku s obsahem silikonů nebo ne?

Předně samozřejmě záleží na typu vlasů a vězte, že hledání ideální vlasové kosmetiky se téměř nikdy neobejde bez delšího zkoušení různých přípravků a značek. Některé ženy si tak mohou dovolit používat silikonové přípravky celý život, ale většina z nás by alespoň čas od času měla chemii vysadit a nahradit ji ryze přírodní kosmetikou. Zároveň je nutné počítat s tím, že přírodní kosmetika nedělá zázraky okamžitě, ale je jisté, že vlasům prospívá daleko více než chemie. Pokud tedy nemáte právě moc času a chcete okamžitý výsledek, vsaďte na klasickou kosmetiku, pro dlouhodobou péči ale spíš sáhněte po kosmetice přírodní.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
Příspěvek byl publikován v rubrice Péče o vlasy a jeho autorem je Lucka Vintrová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
6 pravidel na ochranu vlasů při žehlení Kulma či žehlička jsou skvělými pomocníky na tepelnou úpravu vlasů, kterým dosáhnete vytoužený styling podle vašich představ. Tito pomocníci však doká...
12 tipů pro zdravé a lesklé vlasy Trápí vás suché a křehké vlasy? Často si je fénujete, žehlíte a kulmujete a ztratily svůj původní lesk? I špatné počasí může poškodit vaše vlasy, kter...
Péče o kudrnaté vlasy od A po Z Každý typ vlasů vyžaduje jiný druh péče. A aby vaše vlasy vypadaly přirozeně zdravé a lesklé, je vhodné jim napomoci. Zejména pokud máte "od přírody" ...
Jak pečovat o dredy – kompletní průvodce Dredy, v podstatě zacuchané prameny vlasů, jsou životním stylem zdůrazňujícím lidskou osobnost. Mají dlouhou historii, která sahá až do dob starověkéh...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *