Účesy v stredoveku – stredoveké účesy

Spoznajte s nami stredoveké účesy. Zistite, aké vlasové trendy boli v móde kedysi. Prehľad účesov od románskej doby, cez hlboký stredovek a renesanciu, až po baroko a rokoko. Trúfli by ste si niektorý z účesov nosiť dnes?

Účesy v románskej dobe

Románska doba sa datuje približne medzi 11. a 13. storočím a vystihuje ju sťahovanie národov a prvé „štátne“ útvary na území centrálnej Európy. Život bol tvrdý, vyžadovali sa rýchle reakcie a čas sa nestrácal ani robením účesov. Ženy nosili vlasy zviazané stužkou, pri slávnostnejších príležitostiach si ich zapletaly. Zámožnejšie dámy si zvykli zapletané vrkoče obtáčať dookola uší.

Účesy v hlbokom stredoveku

Medzi románskou dobou a renesanciou panoval temný stredovek. Cirkev a inkvizícia zakazovala vydatým ženám ukazovať svoje vlasy na verejnosti, preto si ich zakrývali rôznymi šatkami alebo závojmi. Rozpustené vlasy mohli nosiť len slobodné dievčatá. Až v období gotiky začali šľachtičné ukazovať vlasy a to tiež len cez priesvitný závoj, ktorý bol prichytený na okrúhlej čelenke.

Účesy počas renesancie

Vlasy už bolo možné ukazovať na verejnosti i vydatým ženám. Do popredia sa dostávala zlatá farba ženských vlasov – inšpirované rozprávkou o zlatovláske chceli byť blondíny. Ak nepomohlo odfarbenie vlasov, použili parochňu. Obľúbené boli sieťky na vlasy okrášlené kvetinami, perlami či drahými kameňmi – kto si čo mohol dovoliť. Nemôžeme zabudnúť spomenúť ani vysoké vyholené čelo. Medzi dievčatami bola rozšírená móda zapletaných dlhých vlasov stočených na temene do oblúka, ako aj voľne visiace pramienky pozdĺž spánkov.

Účesy v období baroka

Účesy v stredovekuBaroko je spájané predovšetkým s predstavou parochní. Tie však nosili zväčša muži, ktorí si ich nesmierne obľúbili. Dlhé rozpustené ženské vlasy boli už mimo módy, no umožňovali vytvárať na temeni hlavy rôznorodé účesy, ktoré sa postupne dostali až na úroveň dvojnásobnej výšky hlavy. Módny bol aj účes á la Sévigné (podľa súdobej francúzskej spisovateľky) s úzkymi vlnkami po bokoch.

Účesy v období rokoka

V rokoku sa obľuba parochní dostala aj k ženám. Najskôr si dvorné dámy vlasy vyčesávali aj do 50 cm výšky a zdobili perím, či dokonca živými kvetmi, ktoré boli ponorené v ampulkách s vodou a zakomponované v útrobách účesu. Postupne sa stávali väčšie a dokonalejšie v detailoch a boli vystužené drôtenou konštrukciou a priberali na váhe. Preto sa neskôr uprednostňovali práve parochne.

Galéria k článku účesy v stredoveku:

Hľadané výrazy:

  • účesy v stredoveku
  • stredoveké účesy
  • dámske účesy počas stredoveku
  • barokové účesy
  • účesy renesancia, baroko, rokoko, …
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
4 športové účesy s vrkočmi – s nimi bude cvičenie zábavnejšie... Milovníčky športu iste nezaháľajú a aj v zime pravidelne cvičia. S prísľubom zlepšujúceho sa počasia sa chce vybehnúť von za trochou pohybu aj nám ost...
Vlasy do postupna – postupné strihy vlasov Účes vlasy do postupna alebo inak nazývaný postupný zostrih je taký typ účesu, pri ktorom sú vlasy postupne strihané tak, aby sa im opticky dodal väčš...
Dámske účesy 2014 – buďte trendy aj vy! Zistite aké dámske účesy 2014 sú trendy. Ak chcete vedieť aké dámske účesy a strihy vlasov mať, aby ste vyzerali moderne, prečítajte si tento článok, ...
Slávnostné účesy pre koniec roka v štýle celebrít Tiež už sa tak tešíte na vianočné prázdniny alebo dovolenky? Slávnostné stretnutie s rodinou a priateľmi si ale žiada rovnako slávnostný účes. Kto iný...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *