Vypadávanie vlasov – strašiak, s ktorým sa dá bojovať

Nadmerné vypadávanie vlasov je strašiakom mnohých z nás. Vlasy nás sprevádzajú takmer po celý život, no skôr či neskôr si začneme všímať ich úbytok. Tento proces sa niekedy nedá ovplyvniť, najmä keď je spôsobený genetikou, ale častokrát je možné ho spomaliť alebo dokonca zastaviť. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

vypadávanie vlasov u žien

© Spencer Heyfron, zdroj: www.womenshealthmag.com

Na začiatku si treba uvedomiť, že každému človeku denne vypadne 50 – 100 vlasov, čo je normálne. Vypadávanie vlasov po umytí alebo u žien po pôrode, najmä počas kojenia, je bežné. Ak sa vám však bude zdať, že je to horšie ako by malo, zájdite radšej k doktorovi.

Vypadávanie vlasov – aké sú príčiny?

Príčin, prečo nám vlasy nadmerne padajú, je viacero. S niektorou z nich ste sa pravdepodobne stretli aj vy. Medzi najznámejšie patria:

Genetika – dedičnosť neovplyvníte. Ak trpel váš otec plešatosťou, nesmiete sa čudovať, keď budete mať podobné problémy aj vy. Vypadávanie vlasov v rôznej miere časom postihne 70% mužov a až 50% žien. U mužov začína vypadávanie pri spánkoch, u žien rednú vlasy rovnomerne.

Vek – nielen vaše kosti, ale rovnako aj vlasy postupom času slabnú. To sa prejavuje na ich vypadávaní, prípadne rednutí. Vek a dedičnosť nemôžete nijako zvrátiť.

Stres – tento faktor máte vo svojich rukách. Stres plynúci predovšetkým z namáhavého zamestnania či zlej rodinnej situácie vás môže pripraviť nielen o nervy, ale aj o vlasy. Ak sa ho nezbavíte alebo neobmedzíte stresové situácie, pripravte sa na to, že vypadávanie vlasov sa stane súčasťou vášho života. Pokoj je tak kľúčom k bujnej a hustej hrive.

Strava a životný štýl – pokiaľ patríte k tej krajšej polovici ľudstva, možno ste niekedy začali experimentovať s drastickou diétou. Takáto náhla a razantná zmena životného štýlu môže spôsobiť aj vypadávanie vlasov, našťastie len dočasné. Tiež vám môžu chýbať niektoré vitamíny alebo minerálne látky. Aj tu preto platí, všetko s mierou a vyvážene.

Prehnaná starostlivosť – bod, ktorý sa týka predovšetkým žien. Časté farbenie agresívnymi prípravkami, každodenné používanie žehličky či kulmy, vaše vlasy nadmerne zaťažuje a poškodzuje. A tie sa s vašou hlavou časom rozlúčia. Dajte im dostatočný priestor na regeneráciu.

vypadávanie vlasov u mužov plešina

Vypadávanie vlasov môže viesť až k plešatosti, © N/A

Ako sa vyvarovať strate vlasov?

Nie každá príčina vypadávania vlasov je zjavná a ľahko rozpoznateľná. Základom je menej stresu, dobrá strava a primerané použitie prípravkov na vlasy. Ak by ste chceli nejaké doplnky na výživu vlasov, na trhu ich nájdete množstvo. Všetky prípravky majú svoje vlastné receptúry, no niet nad osvedčené odporúčania. Mali by ste zvýšiť príjem vitamínu A, zinku, železa a selénu, a to hlavne z prírodných zdrojov. Pokiaľ tak urobíte, vašim vlasom zaručene pomôžete.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
Ako sa starať o vlasy počas letnej dovolenky? Starostlivosť o vlasy v lete Teplo vaše vlasy mimoriadne zaťažuje. A najteplejšie je práve v lete. Vysoké teploty, priame slnečné žiarenie a v neposl...
Ako bojovať proti šedinám Každého z nás raz čaká okamih, kedy objaví prvé šedivé vlasy. Niekoho to čaká v starobe, niekoho už v dvadsiatich, isté ale je, že existujú možnosti, ...
Ako sa starať o vlasy na letnom festivale Ako sa starať o vlasy na letnom festivale? To je otázka, ktorej cez leto čelí nejedna milovníčka hudby. Je takmer nemožné aby vám účes vydržal celý ví...
Fén s difúzorom – ako na to? Máme odpoveď Difúzor je nadstavec na sušič vlasov, ktorý je kruhového tvaru s väčšou plochou, s dierami, ktoré umožňujú rovnomerné prúdenie vzduchu. Fén s difúzoro...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *