Barva vlasů podle typu pleti

Určitě jste už slyšeli o barevné typologii lidí podle pleti. S tím úzce souvisí i barva vlasů, vždyť se obojí nachází na hlavě. Barva vlasů podle typu pleti tedy může být buď v souladu a pomáhat, nebo naopak, v nesouladu. Tehdy je nejlepší změnit barvu vašich vlasů, protože barvu pleti jen tak lehce nezměníte. Proto je zde tento článek, ve kterém se dočtete o výběru barvy na vlasy podle pleti. Vše uvedené platí nejen na ženy, ale i pro muže.

Barevná typologie lidí

Lidé, resp. barevná typologie jejich pleti, závisí na množství melaninu. Dělí se do čtyř kategorií podle ročních období, a proto známe: jarní, letní, podzimní a zimní typ. Každý z typů lidí má mírně odlišné odstíny pleti, barvu očí a původní barvu svých vlasů.

Barvy vlasů pro jarní typ

Barva vlasů podle typu pleti - jarní typ

Jarní typy lidí mají světlejší pleť se zlatým až oranžovým odstínem, rychleji se červenají (pokud k tomu mají důvod) a průvodním jevem jsou často pihy. Jejich oči jsou světlé (odstíny světlé modré či zelené) se zlatými prvky.

Ideálním odstínem barvy vlasů pro lidi s jarním typem pleti jsou teplé odstíny na stupnici od blond, přes zrzavou až po červenou. Vhodná je měděná, zlatavá, světle hnědá a pod. Vyhýbejte se však tmavým vlasům (jako např. tmavě červená, kaštanová, černá, …).

Barvy na vlasy pro letní typ pleti

barva vlasů podle typu pleti - letní typLetní typ lidí má narůžovělý odstín pleti. Barva očí je modrá, šedomodrá až zelená s možnými hnědými prvky nebo naopak, světlehnědé míchané s modrými či zelenými prvky.

Vhodnými barvami vlasů pro letní typy jsou blond a světle hnědé odstíny. Pokud chcete změnu, přidejte k vaší barvě vlasů světlečervenou. Podobně jako jarní typ, vyvarujte se tmavým barvám.

Jaké vlasy pro podzimní typ pleti?

barva vlasů podle typu pleti podzimní typ

Podzimní typ lidí souvisí s jarním, avšak je více tmavší. Pihy jsou běžné, podobně jako bronzová pokožka s tmavším nádechem. Asi nejméně obvyklý typ pleti v našich končinách. Barva očí je hnědá, se zelenými a modrými odstíny, i když to není pravidlem. Přirozená barva vlasů je tmavě hnědá a podobné odstíny s bronzovým odleskem.

Ideální barvou vlasů podzimního typu jsou hnědé odstíny, například kaštanová, mahagonová s červeným odleskem a pod. Blond vlasy nevypadají přirozeně (určitě si vzpomenete na nějakou blondýnu, při které jste hned věděli, že je probarvená).

Vybíráme barvy pro zimní typ pleti

vlasy podle barvy pleti - zimní typZimní typy mají velmi bledou pleť s namodralým odstínem, který může být způsoben i viditelnými žilkami. Oči mají tmavohnědé, někdy modré i zelené. Vlasy mají od přírody většinou černou barvu nebo černé se přibližující.

Při změně barvy vlasů jsou vhodné tmavší odstíny s hnědým, modrým, tmavěfialovým nebo černým odleskem. Jak už můžete tušit, zimnímu typu lidí nesluší světlé barvy vlasů jakými jsou odstíny blond, také i červená. Je dobré když světlá pokožka kontrastuje s tmavými vlasy a ne s nimi splývá.

Typologie lidí podle odstínů pleti

Více o této typologii si můžete přečíst v odborném článku (v angličtině) od výzkumníků ze dvou univerzit v Mariboru, Slovinsku: Colorimetrical evaluation of colors in four – seasonal typology (na odkazu zde). Zajímavým faktem je, že typologii odvíjejí od pozice Země vůči Slunci a úhlu dopadu slunečních paprsků (barva je vlastně odraz světla).

Klíčová slova: barva vlasů podle typu pleti, jakou barvu podle pleti, dámské účesy a barva vlasů

Příspěvek byl publikován v rubrice Dámské účesy a jeho autorem je michalman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *