Hena je oranžové až červené farbivo z listov a mladých výhonkov tropického stromu Lawsonia inermis. Je známa už vyše 5 000 rokov, keď sa v Egypte používala na farbenie textílií. Taktiež je dobrá na farbenie vlasov. Keďže sa jedná o prírodný produkt, pôsobí pozitívne na vlasy, nepoškodzuje ich (pokiaľ výrobca nepridal iné chemické látky) a zafarbenie je prirodzené. Farbenie vlasov henou má však aj svoje úskalia, o ktorých si povieme niečo viac.
Pre koho je farbenie vlasov henou vhodné?
Farbenie vlasov henou nie je vhodné pre každého. Ak chcete získať červenkastý odlesk vlasov, stmaviť ich alebo im dať ozdravnú kúru, potom je pre vás hena vhodným riešením. Ak však máte príliž svetlé vlasy alebo čakáte radikálnu zmenu farby či odfarbenie, radšej použite niektorý iný prípravok.
Odtieň farby vlasov po aplikácii heny
Hena má nielenže viacero odtieňov (iné zastúpenie červených pigmentov), ale inak pôsobí na rozdielne farby pôvodných vlasov. Môže sa stať, že s výsledkom nebudete spokojná, resp. že nebude zodpovedať vašej predstave.
Na ukážku vám prikladáme farebný test hnedých vlasov po aplikácii heny. Obrázky vľavo sú pred nafarbením henou, vpravo deň po nafarbení. Zhora nadol sú to: svetlohnedé, hnedé a tmavohnedé vlasy:
Zdroj: © www.renaissancehenna.com
Farbenie vlasov henou – postup/návod
Špecifickejší návod by ste mali nájsť na zadnej strane výrobku. Vo všeobecnosti je postup farbenia henou takýto:
- Obsah sáčku zalejte vodou (aspoň pol deci) s teplotou minimálne 60°C. Poriadne premiešajte, aby nevznikli hrudky.
- Pred nanesením si umyte vlasy a mierne osušte – mali by ste ich nechať trochu vlhké.
- Naneste henu na vlasy, prikryte igelitovou fóliou alebo sáčkom a zabaľte uterákom, ktorý môžete navlhčiť do horúcej vody. Zmyslom je, aby ste mali vlasy v teple.
- Nechajte pôsobiť aspoň 1 hodinu. Ak máte čas, môžete aj dlhšie (zatiaľ si pozrite nejaký dobrý film).
- Po odstránení uteráku a fólie vlasy opláchnite. Môžete použiť šampón, no efekt nebude taký dobrý, ako keď si henu z vlasov vymyjete iba čistou vlažnou vodou.
Teplota a dĺžka pôsobenia ovplyvňujú výsledný odtieň. Čím vyššia teplota (vody i zábalu) a čím dlhšie pôsobenie, tým výraznejší odtieň dosiahnete.
NÁŠ TIP: pri práci s henou používajte rukavice – i pri jej vymývaní z vlasov. Zabránite tak zafarbeniu prstov a priestoru pod nechtami. Za zamyslenie stojí aj ochrana okolia pokožky temena hlavy – naneste si prírodný vosk na čelo, uši i zátylok.
Zdroj: © mylatestobsession3.blogspot.com
UPOZORNENIE: vždy si pozorne prečítajte návod na použitie. Ak sa vám výsledná farba vlasov nepáči, neprefarbujte ich inou trvalou chemickou farbou (počkajte aspoň dva mesiace). Použite max. farbenie šampónom alebo inú henu.
Zdroj: © shepherding-wolves.tumblr.com
Ďalšie “druhy” heny
Existujú aj ďalšie “druhy” heny. Prečo je hena v úvodzovkách? Pretože sa nejedná o pravú henu.
Neutrálna hena
Neutrálna hena nie je hena v pravom slovazmysle. Ide o zelený prášok, ktorý vonia po čerstvo pokosenej tráve a získava sa z rastliny Cassia obovata. Obsahuje prírodnú kyselinu (s pozoruhodnými protiplesňovými a antibakteriálnymi účinkami), ako aj zlaté farbivo, ktoré dodá vašim bledým blond alebo šedivým vlasom žltý nádych.
Čierna hena
Čierna hena je zelený prášok, ktorý vonia ako mrazený hrášok, ktorý sa získava z rastliny Indigofera tinctoria. Obsahuje čierno-modré pigmenty, ktorými sa farbili napr. prvé Levi Strauss rifle. Pridá vašim vlasom modré a čierne odlesky.
Červená hena
Ak niekto povie slovné spojenie “červená hena“, má na mysli klasickú, jedinú pravú henu, ktorá sa získava zo stromu Lawsonia inermis.