Péče o kudrnaté vlasy od A po Z

Každý typ vlasů vyžaduje jiný druh péče. A aby vaše vlasy vypadaly přirozeně zdravé a lesklé, je vhodné jim napomoci. Zejména pokud máte “od přírody” kudrnaté vlasy. Pozor, nepleťte si je s vlnitými. Lidé často používají pojmenování vlnité vlasy a kudrnaté vlasy jakoby šlo o synonyma. Nicméně pravdou je, že jde o odlišný typ vlasů, který vytváří větší či menší kadeře už od kořínků.

Proto jsme pro vás připravili užitečné rady jak pečovat o kudrnaté vlasy bez zbytečného vyrovnávání žehličkou. I tak jste už určitě přišli na to, že je to věčný boj, a tudy cesta nevede.

kudrnaté vlasy mikádo

Kudrnaté mikádo. Účes: Angelo Vallillo, foto: Richard Miles.

Kvalitní střih pro kudrnaté vlasy

Základ, který často ženy podceňují. Jednotná délka vlasů totiž může vytvářet dojem, že jsou vlasy na vrchu hlavy zplihlé a směrem ke konečkům mnohem objemnější. Abyste podpořili přirozený objem vlasů už od kořínků, zkuste postupně sestříhané vlasy. Střih však konzultujte s kadeřníkem s ohledem na váš typ obličeje.

střih pro kudrnaté vlasy difuzér

Správný střih pro kudrnaté vlasy. Účes a foto: TIGI creative team – Anthony Mascolo, Roberto Aguilar, Ben Cook, Kris

Mytí vlasů

Důležitý krok je vybrat si vhodný šampon a kondicionér. Kudrnaté vlasy mají tendenci být sušší, nepoddajné, zamotávat se, a při nešetrném sušení a žehlení se snadněji poškodí. Vyzkoušejte najít šampony a kondicionéry bez sulfátů a silikonů, s přírodními složkami jako např. arganový, jojobový nebo makadamiový olej či bambucké máslo. Případně vyhledejte specializované profesionální přípravky na kudrnaté vlasy pro kadeřníky, které je možné koupit už i přes internet.

Nepoužívejte zbytečně velké množství přípravků, abyste vlasy nezatížili a nezpůsobovaly rychlé maštění u kořínků. Nicméně doporučujeme alespoň jednou měsíčně aplikovat hydratační masky na vlasy. Některé si můžete vyrobit doma z dostupných ingrediencí.

kudrnaté vlasy tip na účes

Kratší kudrnaté vlasy s “čelenkou” z vlasů. – Péče o kudrnaté vlasy – © Philip Bell, zdroj: www.hji.co.uk

Sušení kudrnatých vlasů

Po mytí vlasy pouze jemně osušte bavlněným ručníkem (případně bavlněným tričkem), netřete je. Stačí když v předklonu vlasy zabalíte do ručníku a stisknutím odstraníte vodu z vlasů. Následně je můžete nechat přirozeně uschnout za občasného jemného “promáčknutí” kadeří. Pokud potřebujete mít vlasy uschlé rychleji vysušte je fénem s difuzorem s chladnějším vzduchem. Aby si kadeře udržely tvar do dalšího umytí, vyzkoušejte použít malé množství pěnového tužidla, které aplikujete ještě do vlhkých vlasů.

Kudrnaté vlasy a jejich česání

Ano, i tohle je potřebné. Z času na čas byste své kadeře měli pročesat, aby se nezamotávali. Ideální je pročesávat vlasy ještě dokud jsou vlhké, za pomoci hřebene s řídkými zuby. Nejdříve pročešte konečky vlasů a pak postupujte směrem až ke kořínkům. Češte opatrně, abyste si vlasy nevytrhali. Pro kudrnaté vlasy jsou nevhodné zejména kartáče, které by z vašeho účesu po rozčesání vytvořili efekt “pudlíka”.

péče o kudrnaté vlasy

Vhodně upravené dlouhé zrzavé kudrnaté vlasy. Účes: Tracey Hughes, foto: Amber Toms, zdroj: www.hji.co.uk

Tipy na každodenní péči o kudrnaté vlasy

Kudrnaté vlasy s větším sklonem k vysoušení jednoduše osvěžíte doma připravenou směsí vody a nesmývatelného kondicionéru. V nádobce s rozprašovačem nalijte 1: 1 obě ingredience a protřepejte. Poté aplikujte na vlasy, jemně je rukama promačkejte a nechte vyschnout.

Vlasy, které bývají ráno zelektrizované, místy rovnější nebo zamotané, můžete zkrotit například speciální saténovou čepicí (podobná koupací čepici) nebo zapletením copů, pokud máte dostatečně dlouhé vlasy. Případně použijte pěnové natáčky či papírové papiloty pro podpoření jejich přirozené kadeřavosti.

Máte nějaké osvědčené tipy jak pečovat o kudrnaté vlasy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, případně nám napište váš názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *