Rockabilly účesy – viete o čo ide?

rockabilly účesyV tomto článku sa zameriame na retro rockabilly účesy, poďme si však najskôr povedať niečo viac o ich pôvode. Rockabilly je hudobný štýl vychádzajúci z rock and roll-u, ktorý vznikol začiatkom 50-tych rokov 20. storočia. Názov vznikol spojením slov rock (z rock and roll) a hillbilly (pomenovanie amerických vidiečanov z hornatých oblastí, ktorí obľubujú country). Jeho hlavnými predstaviteľmi boli Elvis Presley, Bill Haley, Johnny Cash, Neil Young, Chuck Berry a ďalší, no z tohto žánru čerpali i mnohí iní po nich. V dnešnej dobe má stále množstvo fanúšikov a k nim patrí aj štýl účesu, aký nosia – rockabilly účesy.

Okrem vyznávačov tohto štýlu hudby a obliekania patriacich k jednej subkultúre, inšpirujú sa týmito účesmi aj novodobí módni návrhari. Môžeme si teda občas na módnych prehliadkach všimnúť ich opätovné použitie s malými obmenami. To je tiež jedným z dôvodov, prečo sú tieto účesy trendy a stále v móde.

Dámske rockabilly účesy

Dámskych štýlov je oveľa viac ako pánskych, možno aj z dôvodu potreby dlhších vlasov, z ktorých sa dá vymodelovať množstvo variácií. Jednou z nich sú kučery z polodlhých vlasov, ku ktorým netreba nič viac dodávať. Ďalším účesom sú vlny prechádzajúce z bokov hlavy smerom k temeni (viď prvý obrázok hore alebo v galérii nižšie). Nemôžeme nespomenúť aj bujné ofiny. Ak ste už niekedy počuli o pin-up girls, tak práve takéto dámske účesy sú pre ne typické (pin-up z anglického pripnúť, pretože sa väčšinou jednalo o modelky na plagátoch, ktoré si muži, napr. vojaci, pripínali na steny svojich izieb).

Pánske rockabilly účesy

Páni si musia vystačiť väčšinou s krátkymi až polodlhými vlasmi. V stredobode pozornosti stojí tiež veľká ofina, ktorá až nápadne vystupuje zo siluety hlavy (spomeňte si na Elvisa). Vlasy po bokoch sú buď skosené na veľmi krátku dĺžku alebo nagélované dozadu. Obľúbeným štýlom je tiež nagélovať si celé vlasy smerom dozadu, čo je mimochodom jeden z trendov pánskych účesov na rok 2013.

Postupom času sa štýl rockabilly vyvinul do viacerých smerov. So spojenia s punkom vznikol hudobný štýl psychobilly, ktorý má tiež svoje špecifiká v oblasti účesov. Prečítať si o nich môžete v článku psychobilly účesy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *