Starostlivosť o kučeravé vlasy od A po Z

Každý typ vlasov vyžaduje iný druh starostlivosti. A aby vaše vlasy vyzerali prirodzene zdravé a lesklé, je vhodné im napomôcť. Najmä ak máte „od prírody“ kučeravé vlasy. Pozor, nemýľte si ich s vlnitými. Ľudia často používajú pomenovania vlnité vlasy a kučeravé vlasy akoby šlo o synonymá. Avšak pravdou je, že ide o odlišný typ vlasov, ktorý vytvára väčšie či menšie kučery už od korienkov.

Preto sme pre vás pripravili užitočné rady ako sa starať o kučeravé vlasy bez zbytočného vyrovnávania žehličkou. Aj tak ste už určite prišli na to, že je to večný boj, a tade cesta nevedie.

kučeravé vlasy mikádo

Kučeravé mikádo. Účes: Angelo Vallillo, foto: Richard Miles.

Kvalitný strih pre kučeravé vlasy

Základ, ktorý často ženy podceňujú. Jednotná dĺžka vlasov totiž môže vytvárať dojem, že sú vlasy na vrchu hlavy spľasnuté a smerom ku končekom oveľa objemnejšie. Aby ste podporili prirodzený objem vlasov už od korienkov, skúste postupne ostrihané vlasy. Strih však konzultujte s kaderníkom s ohľadom na váš typ tváre.

strih pre kučeravé vlasy difúzor

Správny strih pre kučeravé vlasy. Účes a foto: TIGI creative team – Anthony Mascolo, Roberto Aguilar, Ben Cook, Kris

Umývanie vlasov

Dôležitý krok je vybrať si vhodný šampón a kondicionér. Kučeravé vlasy majú tendenciu byť suchšie, nepoddajné, zamotávať sa, a pri nešetrnom sušení a žehlení sa ľahšie poškodia. Vyskúšajte nájsť šampóny a kondicionéry bez sulfátov a silikónov, s prírodnými zložkami ako napr. arganový, jojobový alebo makadamiový olej, či bambucké maslo. Prípadne vyhľadajte špecializované profesionálne prípravky na kučeravé vlasy pre kaderníkov, ktoré je možné kúpiť už aj cez internet.

Nepoužívajte zbytočne veľké množstvo prípravkov, aby ste vlasy nezaťažili a nespôsobovali rýchle mastenie pri korienkoch. Avšak odporúčame aspoň raz mesačne aplikovať hydratačné masky na vlasy. Niektoré si môžete vyrobiť doma z dostupných ingrediencií.

kučeravé vlasy tip na účes

Kratšie kučeravé vlasy s “čelenkou” z vlasov. – Starostlivosť o kučeravé vlasy – © Philip Bell, zdroj: www.hji.co.uk

Sušenie kučeravých vlasov

Po umytí vlasy len jemne osušte bavlneným uterákom (prípadne bavlneným tričkom), nešúchajte ich. Stačí ak v predklone vlasy zabalíte do uteráku a stláčaním odstránite vodu z vlasov. Následne ich môžete nechať prirodzene uschnúť za občasného jemného „premačkania“ kučier. Ak potrebujete mať vlasy uschnuté rýchlejšie vysušte ich fénom s difúzorom s chladnejším vzduchom. Aby si kučery udržali tvar do ďalšieho umytia, vyskúšajte použiť malé množstvo penového tužidla, ktoré aplikujete ešte do vlhkých vlasov.

Kučeravé vlasy a ich česanie

Áno, aj toto je potrebné. Z času na čas by ste svoje kučery mali prečesať, aby sa nezamotávali. Ideálne je prečesávať vlasy ešte kým sú vlhké, za pomoci hrebeňa s riedkymi zubami. Najskôr prečešte končeky vlasov a potom postupujte smerom až ku korienkom. Češte opatrne, aby ste si vlasy nevytrhali. Pre kučeravé vlasy sú nevhodné najmä kefy, ktoré by z vášho účesu po rozčesaní vytvorili efekt „pudlíka“.

starostlivosť o kučeravé vlasy

Vhodne upravené dlhé ryšavé kučeravé vlasy. Účes: Tracey Hughes, foto: Amber Toms, zdroj: www.hji.co.uk

Tipy na každodennú starostlivosť o kučeravé vlasy

Kučeravé vlasy s väčším sklonom k vysúšaniu jednoducho osviežite doma pripravenou zmesou vody a nezmývateľného kondicionéru. V nádobke s rozprašovačom nalejte 1:1 obe ingrediencie a pretrepte. Potom aplikujte na vlasy, jemne ich rukami pomačkajte a nechajte vyschnúť.

Vlasy, ktoré zvyknú byť ráno zelektrizované, miestami rovnejšie alebo zamotané, môžete skrotiť napríklad špeciálnou saténovou čiapkou (podobná kúpacej čiapke) alebo zapletením vrkočov, ak máte dostatočne dlhé vlasy. Prípadne použite penové natáčky či papierové papiloty pre podporenie ich prirodzenej kučeravosti.

Máte nejaké osvedčené tipy ako sa starať o kučeravé vlasy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, prípadne nám napíšte váš názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *