Svadobné účesy so závojom

Krásnym doplnkom nevestiných šiat je závoj, ktorý symbolizuje panenstvo. Môže byť bohato zdobený alebo jednoduchý, vyrobený z rôznych materiálov. Môže sa skladať z viacerých vrstiev, byť rôznej dĺžky, zakrývať len vlasy nevesty alebo aj jej tvár. Svadobné účesy so závojom boli odjakživa obľúbené a niekedy aj povinné.

Svadobné účesy so závojom

Svadobný účes so závojom, © N/A

Závoj – zaujímavá história

svadobné účesy so závojomZávoj má svoje korene až v starom Ríme – nevesty mali zakryté tvár pri obrade na ochranu pred zlými duchmi a zlom v manželstve. Neskôr, ako sa dostala kresťanská cirkev k moci, sa závoj používal pri obrade zasvätenia panien Bohu. V západnej kultúre okrem toho symbolizuje panenstvo aj dlhé vlasy, rovnako ako biela farba. Dlhý biely závoj odkazuje na túto skutočnosť. Niekedy ešte aj dnes svadobný závoj zakrýva celú tvár. Po obrade sa odkryje (buď ženíchom alebo otcom nevesty), aby ju ženích pobozkal, čo symbolizuje právo ženícha vstúpiť do manželského vzťahu so svojou nevestou.

Svadobné účesy so závojom – výber závoja

Pri voľbe závoja dajte pozor na to, aby ste neboli prezdobené a aby sa závoj hodil k šatám. Taktiež dĺžka závoja je dôležitá – rozmery sa pohybujú od pár desiatok centimetrov zakrývajúcich tvár alebo vlasy až po takmer 3 metre (tzv. katedrálový závoj). Počet vrstiev závoja je ďalšou možnosťou ako sa odlíšiť – viacvrstvové závoje použite pri jednoduchých účesoch, pretože pod viacerými vrstvami váš účes tak nevynikne.

Svadobné účesy so závojom – typy a galéria

Teraz všetko pekne skombinujeme a ukážeme si pár príkladov pre svadobné účesy so závojom. Uvedené informácie neberte ako dogmu, no aspoň budete vedieť od čoho sa odraziť pri tvorbe účesu.

Vlasy vypnuté dohora

Ak sa rozhodnete pre účes s vlasmi vypnutými dohora – s drdolom, voľte jednovrstvový závoj s prichytením pod drdolom. Dĺžka môže byť po plecia, ale kľudne aj dlhšia.

Svadobný účes s najväčším objemom v strede alebo dolu

Svadobným účesom, ktoré majú najviac objemu v strednej časti hlavy alebo tesne nad krkom, svedčia závoje prichytávajúce sa nad týmto objemom – v prípade drdolu nad drdolom. Počet vrstiev a dĺžka môžu byť rôznorodé, vhodným materiálom je francúzska krajka.

Rozpustené dlhé vlasy

Pri rozpustených vlasoch s jednoduchým účesom môžete priložiť dôraz práve na závoj. Ten môže byť bohato zdobený, viacvrstvový a mal by byť vždy dlhší ako vaše vlasy (aspoň o polovicu).

Závoj cez tvár

Závoj cez tvár môže byť z jemného priesvitného materiálu alebo zo sieťky. Zvážte sama, či vám bude príjemné mať na tvári závoj. V móde sú kratšie závoje, z pod ktorých trčia pery a brada. Dlhšie sú však romantickejšie, ako napríklad ten, ktorý mala Grace Kelly, keď si brala monackého princa Rainiera III (na poslednom obrázku).

TIP na záver: závoj kreatívne skombinujte so svadobnou čelenkou alebo korunkou.

Hľadané výrazy: svadobné účesy so závojom, závoj, účes so závojom

8 názorov na “Svadobné účesy so závojom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *