Svatební účesy se závojem

Krásným doplňkem nevěstiných šatů je závoj, který symbolizuje panenství. Může být bohatě zdobený nebo jednoduchý, vyrobený z různých materiálů. Může se skládat z více vrstev, být různé délky, zakrývat jen vlasy nevěsty nebo i její tvář. Svatební účesy se závojem byly odjakživa oblíbené a někdy i povinné.

Svatební účesy se závojem

Svatební účes se závojem, © N/A

Závoj – zajímavá historie

svatební účesy se závojemZávoj má své kořeny ve starém Římě – nevěsty měli při obřadu zakrytý obličej na ochranu před zlými duchy a zlem v manželství. Později, jak se dostala křesťanská církev k moci, se závoj používal při obřadu zasvěcení panen Bohu. V západní kultuře navíc symbolizují panenství i dlouhé vlasy, stejně jako bílá barva. Dlouhý bílý závoj odkazuje na tuto skutečnost. Někdy ještě i dnes svatební závoj zakrývá celý obličej. Po obřadu se odkryje (buď ženichem nebo otcem nevěsty), aby ji ženich políbil, což symbolizuje právo ženicha vstoupit do manželského vztahu se svou nevěstou.

Svatební účesy se závojem – výběr závoje

Při volbě závoje dejte pozor na to, abyste nebyli přezdobené a aby se závoj hodil k šatům. Také délka závoje je důležitá – rozměry se pohybují od pár desítek centimetrů zakrývajících obličej nebo vlasy až po téměř 3 metry (tzv. katedrální závoj). Počet vrstev závoje je další možností jak se odlišit – vícevrstvé závoje použijte při jednoduchých účesech, protože pod několika vrstvami váš účes tak nevynikne.

Svatební účesy se závojem – typy a galerie

Nyní vše pěkně zkombinujeme a ukážeme si pár příkladů pro svatební účesy se závojem. Uvedené informace neberte jako dogma, ale alespoň budete vědět od čeho se odrazit při tvorbě účesu.

Vlasy vypnuté nahoru

Pokud se rozhodnete pro účes s vlasy vypnutými nahoru – s drdolem, volte jednovrstvý závoj s přichycením pod drdolem. Délka může být po ramena, ale klidně i delší.

Svatební účes s největším objemem uprostřed nebo dolů

Svatebním účesům, které mají nejvíce objemu ve střední části hlavy nebo těsně nad krkem, svědčí závoje s přichycením nad tímto objemem – v případě drdolu nad drdolem. Počet vrstev a délka mohou být různorodé, vhodným materiálem je francouzská krajka.

Rozpuštěné dlouhé vlasy

Při rozpuštěných vlasech s jednoduchým účesem můžete přiložit důraz právě na závoj. Ten může být bohatě zdobený, vícevrstvý a měl by být vždy delší než vaše vlasy (alespoň o polovinu).

Závoj přes obličej

Závoj přes obličej může být z jemného průsvitného materiálu nebo ze síťky. Zvažte sama, zda vám bude příjemné mít na tváři závoj. V módě jsou kratší závoje, z pod kterých trčí rty a brada. Delší jsou však romantičtější, jako například ten, který měla Grace Kelly, když si brala monackého prince Rainier III (na posledním obrázku).

TIP na závěr: závoj kreativně zkombinujte se svatební čelenkou nebo korunkou.

Hledané výrazy: svatební účesy se závojem, závoj, účes se závojem

Příspěvek byl publikován v rubrice Svatební účesy a jeho autorem je michalman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *