Experiment: 2 měsíce bez mytí vlasů

V tomto článku vám budu vyprávět o mém experimentu. Na začátek však musím upřesnit, že šlo o nemytí vlasů šamponem ani jiným prostředkem na mytí vlasů. Tato metoda se nazývá “no poo” a její zastánci věří, že pokud šampon smyje přirozený maz z vlasů, pokožka zvýší jeho tvorbu, vlasy jsou mastnější a musí se častěji mýt; zároveň komerčně vyráběné šampony obsahují ne zcela zdraví nezávadné chemikálie. Také věří, že pokud člověk vydrží nejméně jeden a půl měsíce nemýt si vlasy šamponem, bude mít hustší a lesklejší vlasy lepší kvality a pokožka hlavy se dostane do svého přirozeného stavu.

Jelikož mi v poslední době dost vlasů vypadalo a občas se mi tvořily lupy, rozhodl jsem se metodu no poo vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

Mytí vlasů bez šamponu

Mytí vlasů bez šamponu. © N/A

První dny

Byl jsem zvyklý mýt si vlasy jednou za 2-3 dny. Po prvním umytí čistou teplou vodou mě už hned další den začala svědit pokožka pod vlasy, že jsem nevydržel neškrábat se. Po čase jsem měl prostor pod nehty plný nečistoty a každou chvíli jsem si ho musel čistit. Takto to bylo dalších pár dní.

Vlasy bez mytí po prvním týdnu

Po týdnu svědění trochu ustoupilo. Zjistil jsem, že je lepší neškrábat si vlasy a chvíli strpět mírnou “bolest”. Pomáhá namočit dané místo studenou vodou. Pokožka se tím trochu uklidní. Vlasy vypadaly na pohled po umytí čistě, ale rychleji se zamastili. Vlasy jsem si myl někdy i každý den.

Následující týdny až měsíc

Frekvence mytí vlasů se ustálila na počtu jedenkrát za tři dny, poslední den však hlava svědí nejvíce. Pokud člověk pracuje, méně si to všímá. Přibližně po 3 týdnech jsem si všiml, že mi vlasy vůbec nevypadávají. Při umytí nějaké vždy vypadnou, ale při násilném trhání prsty žádné.

Po dvou měsících

Vlasy se méně mastí, vypadají zdravě, nadměrně nevypadávají. Co jsem si však všiml je nárůst lupů. Jelikož jsem je míval i předtím, neviním tím metodu no poo; způsobené to může být i tvrdostí vody a větším vysoušením pokožky.

Doporučení na závěr:

  • Pokud se i Vy na takový experiment odhodláte, nejlépe je začít na jaře nebo na podzim. V zimě se nosí čepice a vlasy se více mastí, v létě se zase víc potí.
  • Nejideálnější je, pokud máte na začátku krátké vlasy. Přebytečný maz se snadněji odstraňuje a mytí vlasů netrvá tak dlouho.
  • Pokud máte sprchovou hlavici s možností nastavení síly proudu, nastavte si vyšší teplotu vody a silný proud. Tato kombinace spíše odstraní přebytečný maz z vlasů a zároveň si promasírujete pokožku.
  • Po osprchování vlasů teplou vodou nastavte sprchu na studenou. Prokrvíte tím pokožku hlavy a postupně ji takto otužujete.
  • Když se zbavíte pozitivních i negativních účinků komerčních šampónů, máte pokožku připravenou na odzkoušení přírodních šampónů a metod na zlepšování kondice vlasů. Takto můžete jednoduše a bez zkreslení zjistit, zda daná metoda funguje nebo ne.

Podělte se i Vy s námi v diskusi o vašich zkušenostech s metodou no poo – vlasy bez mytí šamponem.

Zbavte se vypadávání vlasů – bylinky vám pomůžou Nejen mužů se týká velký strašák, kterým je vypadávání vlasů. Pokud nevěříte přípravkům dostupným na našem trhu nebo jste se již několikrát spálili, s...
Vlasy a spánek – spí vaše vlasy dobře? Žijeme v době, ve které jsme si zvykli na poměrně krátkou dobu, kterou vyžaduje úprava našeho účesu. No ne vždy to ...
Jak si vybrat správnou barvu vlasů? Jako žena si vybíráte své oblečení tak, aby odpovídalo vaší osobnosti. Proč neudělat totéž s vlasy? Nechte barvu vlasů a styl účesu vypovídat o vás to...
Jak stříhat vlasy – stříhání doma v pohodě Potřebujete nutně ostříhat sebe, kamarádku nebo své dítě? Nemáte ale čas jít do kadeřnictví a čekat tam? Přemýšlíte nad tím, že se ostříháte raději sa...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
Příspěvek byl publikován v rubrice Péče o vlasy a jeho autorem je michalman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *