Henna je oranžové až červené barvivo z listů a mladých výhonků tropického stromu Lawsonia inermis. Je známa již více než 5 000 let, kdy se v Egyptě používala na barvení textilií. Také je vhodná na barvení vlasů. Jelikož se jedná o přírodní produkt, působí pozitivně na vlasy, nepoškozuje je (pokud výrobce nepřidal jiné chemické látky) a zabarvení je přirozené. Barvení vlasů hennou má však i svá úskalí, o kterých si povíme něco víc.
Pro koho je barvení vlasů hennou vhodné?
Barvení vlasů hennou není vhodné pro každého. Chcete-li získat načervenalý odlesk vlasů, ztmavit je nebo jim dát ozdravnou kúru, pak je pro vás henna vhodným řešením. Pokud však máte příliš světlé vlasy nebo čekáte radikální změnu barvy či odbarvení, raději použijte nějaký jiný přípravek.
Odstín barvy vlasů po aplikaci henny
Henna má nejenže několik odstínů (jiné zastoupení červených pigmentů), ale jinak působí na rozdílné barvy původních vlasů. Může se stát, že s výsledkem nebudete spokojená, resp. že nebude odpovídat vaší představě.
Na ukázku vám přikládáme barevný test hnědých vlasů po aplikaci henny. Obrázky vlevo jsou před nabarvením hennou, vpravo den po nabarvení. Shora dolů jsou to: světlehnědé, hnědé a tmavohnědé vlasy:
Zdroj: © www.renaissancehenna.com
Barvení vlasů hennou – postup/návod
Specifičtější návod byste měli najít na zadní straně produktu. Obecně je postup barvení hennou takovýto:
- Obsah sáčku zalijte vodou (alespoň půl deci) s teplotou minimálně 60 ° C. Pořádně promíchejte, aby nevznikly hrudky.
- Před nanesením si umyjte vlasy a mírně osušte – měli byste je nechat trochu vlhké.
- Naneste hennu na vlasy, přikryjte igelitovou fólií nebo sáčkem a zabalte ručníkem, který můžete navlhčit do horké vody. Smyslem je, abyste měli vlasy v teple.
- Nechte působit alespoň 1 hodinu. Pokud máte čas, můžete i déle (zatím se podívejte na nějaký dobrý film).
- Po odstranění ručníku a fólie vlasy opláchněte. Můžete použít šampon, ale efekt nebude tak dobrý, jako když si hennu z vlasů vymyjete pouze čistou vlažnou vodou.
Teplota a délka působení ovlivňují výsledný odstín. Čím vyšší teplota (vody i zábalu) a čím delší působení, tím výraznější odstín dosáhnete.
NÁŠ TIP: při práci s hennou používejte rukavice – i při jejím vymývání z vlasů. Zabráníte tak zabarvení prstů a prostoru pod nehty. Za zamyšlení stojí i ochrana okolí pokožky temene hlavy – naneste si přírodní vosk na čelo, uši i zátylek.
Zdroj: © mylatestobsession3.blogspot.com
UPOZORNĚNÍ: vždy si pozorně přečtěte návod k použití. Pokud se vám výsledná barva vlasů nelíbí, neprobarvujte je jinou trvalou chemickou barvou (počkejte alespoň dva měsíce). Použijte max. barvení šamponem nebo jinou hennu.
Zdroj: © shepherding-wolves.tumblr.com
Další “druhy” henny
Existují i další “druhy” henny. Proč je henna v uvozovkách? Protože se nejedná o pravou hennu.
Neutrální henna
Neutrální henna není henna v pravém slova smyslu. Jde o zelený prášek, který voní po čerstvě posekané trávě a získává se z rostliny Cassia obovata. Obsahuje přírodní kyselinu (s pozoruhodnými protiplísňovými a antibakteriálními účinky), jakož i zlaté barvivo, které dodá vašim bledým blond nebo šedivým vlasům žlutý nádech.
Černá henna
Černá henna je zelený prášek, který voní jako mražený hrášek, který se získává z rostliny Indigofera tinctoria. Obsahuje černo-modré pigmenty, kterými se barvily např. první Levi Strauss džíny. Přidá vašim vlasům modré a černé odlesky. Někdy se nazývá i indigo.
Červená henna
Pokud někdo řekne slovní spojení “červená henna“, má na mysli klasickou, jedinou pravou hennu, která se získává ze stromu Lawsonia inermis.
Krásná barva na těch slečnách. Co mě ale překvapuje je ten foto test po jednom barvení – jak málo to chytlo a jak to vlastně zesvětlilo. To jsem při barvení sebe ani nikohho jiného ještě nikdy neviděla. I po prvním barvení mi to na světlé vlasy chytlo tak jako první slečně na fotce. A to to smývám normálně šamponem. Veronika
Děkuji za komentář. Já bych řekl, že vpravo jsou ty vlasy více nasvícené (aby bylo vidět odlesk) a více “načechrané”. Asi nebylo nejlepší volbou měnit pozadí a světlo při porovnávacích fotkách…
U toho 1. porovnávání je použit jaký odstín henny ?:)
Zdravím a děkuji za otázku. Originální henna má jenom jeden odstín, lépe řečeno přírodní barvivo má více odstínů, ale spolu tvoří mix s jedním odstínem. A tato henna byla použita při srovnávání. Na trhu jsou i další produkty s přídatnými látkami pro jiné odstíny a samozřejmě další nepravé henny, jak píšeme v poslední části článku. Je tedy na Vás jakou variantu zvolíte.
Ahoj, no ja nevim ale ja když si barvila vlasy poprve hebou měla jsem naprosto přirodni barvu a to je Lght brown a chytlo mi to uplně jinak, ono zaleži hodně na tipu vlasu a na dalšich okolnostech. Ted momentalně zkoušim smichat henu s citronem medem, olejem a octem tak uvidim jak mi to chytne 😀 😀 😀
Ahoj, zajímavý nápad. Když si vzpomeneš, dej prosím vědet jak Ti to chytlo.