Mýty o vlasech
Mýtus vzniká na základě stále opakované domněnky bez podložení vědeckých faktů. Mýty najdeme téměř v každé lidské činnosti, výjimkou nejsou ani mýty o vlasech a účesech. Pravděpodobně i mýty o vlasech vznikaly tímto způsobem. Zjistěte zda se v našem seznamu nacházejí i ty, které znáte.
1. Časté česání vlasy nemůže poškodit
Náš první mýtus o vlasech se týká česání. Mírné česání vlasům nepřekáží, avšak časté a dlouhé česání jim ubližuje, narušuje a oslabuje jejich strukturu. Výběrem vhodného kartáče či hřebenu na vlasy dokážete tento efekt zmírnit.
2. Pravidelné stříhání stimuluje růst vlasů
Vlasy rostou cca. 1,5 cm za měsíc, bez ohledu na to, zda je budete stříhat nebo ne. Co však určitě pomáhá, aby vaše vlasy vypadaly lépe, je pravidelné odstřihování rozdvojených konečků.
3. Přípravky na vyrovnání kudrnatých vlasů nejsou škodlivé
Takové přípravky jsou vysoce alkalické a proto jsou velmi agresivní pro vlasy. Použití takového výrobku může mít katastrofální následky pro ženy se slabými, tenkými a jemnými vlasy.
4. Stres je hlavní příčinou vypadávání vlasů
Za přirozené denní vypadávání vlasů se považuje 50 až 100 “mrtvých” vlasů. To je normální a stres nemá nic do činění s tímto přirozeným procesem. O trochu více vlasů můžete přijít, pokud skutečně zažijete “katastrofický” stres jako je ztráta milované osoby, rozvod, život ohrožující operace a pod. V takových případech můžete dokonce skutečně zešedivět. Hlavní příčinou vypadávání vlasů jsou hormonální a jiné změny v přirozeném fungování tělesných procesů.
5. Barva poškozuje vlasy
Další nesmyslný mýtus o vlasech. V dnešní době jsou moderní barvy na vlasy obohacené o dostatek živin, které vlasy posilují a podporují jejich růst. Proto byste neměli mít s barvami problém. Dávejte si však pozor na agresivní chemické odbarvovače vlasů.
6. Barvení vlasů v průběhu těhotenství není škodlivé pro plod
Zatím neexistuje žádný vědecký výzkum na toto téma. Je však moudré, abyste si nefarbili vlasy alespoň během prvních 20 týdnů těhotenství.
7. Opláchnutí studenou vodou po umytí vlasů šamponem dodá vlasům lesk
Toto určitě osvěží a probudí, ale nebude mít žádný příznivý účinek na vlasy. Pravidelným sprchováním hlavy studenou vodou si však dokážete snížit citlivost hlavy na nižší teplotu a otužovat se.
8. Odtržením každého jednoho šedivého vlasu vám na hlavě narostou další dva
Z lékařského hlediska to není vůbec pravda. Zvyk trhat si šedivé vlasy je špatný z jiného důvodu – tato činnost může infikovat pokožku hlavy z malých ranek, které zůstanou po vytržení vlasu.
9. Roztřepené konečky vlasů můžete slepit zpět vhodným produktem
Bohužel, roztřepené konečky nemohou být obnoveny. Jediné, co můžete udělat, je odstřihnout jich. Konečky mohou být dočasně zpevněné výrobkem obsahujícím silikon nebo včelí vosk, no zázraky nečekejte.
10. Krátké vlasy se hodí pouze chudým a starým ženám
Tento mýtus o vlasech také není pravdivý. Krátké účesy se hodí každé ženě s velkýma očima, dlouhým krkem a zdravým sebevědomím. Názor, že dlouhé vlasy nejsou vhodné pro ženy nad 40 let z důvodu postupné ztráty objemu, může být také hravě vyvrácen po přečtení našeho článku: Řídké vlasy a jak jim přidat objem.
11. Těsné čepice a klobouky způsobují plešatost
Tento mýtus se vám může zdát směšný, ale jistou dobu se tomu vážně věřilo. Vypadávání vlasů však způsobují zejména hormonální změny (po určitém věku, v období těhotenství) či nedostatek látek v těle člověka, potřebných pro jejich růst.
12. Časté mytí vlasů způsobuje jejich vysoušení
Vlasy se mohou mýt i každý den, dokonce nemusíte použít ani šampon (máme odzkoušeno). Vhodný kondicionér dokáže dodat vlasům vláhu a odmastit je. Vyzkoušejte na vlastní hlavě, který vám zafunguje a který ne.
13. To co sním, nemá vliv na vlasy
Možná se podivíte, ale opak je pravdou. Člověk je tím, co je, a to platí i o vlasech. Správná strava, bohatá na aminokyseliny, vitamíny a minerály, dokáže zlepšit stav vašich vlasů. Různé diety ochuzeny o tyto látky se projeví i zhoršenou kvalitou vašich vlasů.
14. Nečesat vlasy, když jsou mokré
Jak o posledním z kategorie mýty o vlasech si povíme o mýtu nečesání vlasů za mokra. Vlasy se po namočení proplétají, což je pro ně přirozené. Pokud si chcete usnadnit jejich rozčesávání po uschnutí, doporučujeme vám je česat už zamokra. Namočené vlasy jsou také pevnější a česání jim tolik neubližuje, i když je pravda, že napr. při spánku se mokré vlasy můžou polámat.