Dredy, inak písané dready, patria k veľmi zaujímavým, originálnym účesom, ktoré zároveň nie sú len obyčajným účesom, ale celkovým štýlom podtrhujúcim osobnosť človeka (a tiež aj módnym vyznaním). Okolo dredov dodnes existuje veľa predsudkov, ktoré zostanú len mylnými predstavami. Chcete vedieť, ako sa dredy robia?
Dredy sú v podstate strapaté pramene vlasov. Môžu byť vytvorené niekoľkými spôsobmi a rovnako ako každý iný účes, môžu mať aj dredy rôzne tvary či veľkosti.
Mužské dredy v dlhých vlasoch; zdroj: tumblr.com
Vznik dredov aneb ako sa dredy tvoria
Existuje mnoho metód zapletania, a to od metód umelých až po metódy prirodzené. Nemusí ísť ani o vlasy vlastné, môžete si nechať napliesť vlasy umelé. Ak si chcete nechať zapliesť vlasy vlastné, je potrebné, aby boli dlhé aspoň 12 centimetrov (uvádza sa dĺžka 10 centimetrov, inde 15 centimetrov, 12 cm predstavuje zlatý stred). Z vlastných vlasov sa dredy vytvárajú dvoma spôsobmi – umelo a prirodzene. Najprirodzenejší spôsob vzniku dredov je samozrejme “metóda zanedbania”, ktorá však trvá niekoľko týždňov až mesiacov, a nie je ľahké tento proces vydržať, pretože nie je príliš hygienický. Počas vytvárania dredov prirodzenou cestou musíte vydržať niekoľko týždňov (až mesiacov) bez umývania a česania vlasov. Jediné, čo je dovolené, je mierne potrasenie hlavou. Tím, ktorí si zvolia túto metódu, nejde mnohokrát ani tak o to, aby mali dready, ale nechávajú vlasy, aby si robili, čo chcú.
Ženské dready – drdol z dredov; zdroj: tumblr.com
Ďalšia možnosť je vytvorenie dredov po domácky s pomocou druhého človeka. Vlasy sa rozdelia na pramene po jednotlivých štvorčekoch. Obvykle ide o štvorce so stranou 2,5 až 5 cm. Pomocou menších štvorcov urobíte tenšie dredy, s väčšími zas hrubšie. Pramene zaistite štipcami, sponkami či gumičkami a jednotlivé pramene začnite tupírovať od konca, až do 10 centimetrov od korienkov. Každý natupírovaný prameň potom zamotajte. Rovnaký proces zopakujte s končekmi prameňov. Na záver použite vosk, ktorý jemne rozotrite medzi prstami a votrite do dredov.
Najpríjemnejšou a najmenej náročnou cestou je nechať si dredy vytvoriť od profesionála.
Pseudo dready – dredy na skúšku
Ak sa vám dredy páčia, chceli by ste si ich vyskúšať, ale ešte si celkom netrúfate na dredy vytvorené z vlastných vlasov, môžete si dready na krátku dobu vyskúšať. V podstate ide o tzv. pseudodredy, ktoré sú vyrobené zo syntetického materiálu, ktorý sa pripletie k vlasom. Najčastejšie používané bývajú syntetické vlákna ako kanekalon, chemlon či prírodné vlákna ako špeciálna vlna. Pseudo dredy si môžete vyskúšať po dobu troch mesiacov.
Silky dready
Ďalšou možnosťou, čo sa úpravy dredov týka, je ich predlžovanie. V prípade, že nemáte dostatočne dlhé vlasy na vytvorenie dreadov z vlastných vlasov, môžete vyskúšať tzv. silky dready, ktoré sa napletajú priamo na dredy. Výhodou je ich neobmedzená životnosť.
Dredy upravené do účesu; zdroj: rebloggy.com
Odstránenie dredov
Väčšina ľudí si myslí, že dredy môžu byť odstránené jediným možným spôsobom, a to vyholením hlavy. Táto predstava je však našťastie iba mýtus. Je pravda, že väčšina dredov sa odstraňuje kratším zostrihom, ale je tiež pravdou, že si ich môžete nechať rozpliesť. Rozpliesť sa dajú iba tie dredy, ktoré boli správne vytvorené, a majiteľ účesu sa o ne dobre staral. Bohužiaľ zostáva pravdou, že rozpletené dredy už nebudú v príliš dobrej kondícii. Vlasy budú k regenerácii vyžadovať poriadnu dávku času, trpezlivosti a starostlivosti.
Existuje však zlatá stredná cesta, ktorou je nechať si dredy odrásť a dorastené vlasy neupravovať do dredov. Neskôr môžete dredy zhodiť a zostanú vám vaše ešte nepoškodené vlasy.
V ďalšom článku vám prinesieme návod ako sa starať o dredy.