Silikóny vo vlasovej kozmetike – zdravé alebo škodlivé?

Väčšina dostupných vlasových prípravkov obsahuje silikóny. Ide pritom o látky, ktoré sú v súčasnej dobe často veľmi zatracované alebo naopak ospevované. Sú teda silikóny našim vlasom prospešné alebo im naopak škodia? Zistite to s nami.

silikóny vlasy škodlivé účinky

Silikóny vlasom pomáhajú alebo škodia? Ako to teda je? © Houang Stephane. Zdroj: www.flickr.com

Aké silikóny vo vlasovej kozmetike poznáme?

Silikóny sú polyméry, ktoré môžeme na obaloch vlasovej kozmetiky najčastejšie poznať podľa koncovky CONE alebo napríklad CONOL. V zásade sa dajú rozdeliť na silikóny rozpustné, čiastočne rozpustné a nerozpustné vo vode. Existuje ich teda mnoho druhov a tie sú využívané na rôzne účely.

Ako vlasové silikóny fungujú a načo sú?

Funkcie silikónov spočíva v tom, že vlas obalí, ochráni proti poškodeniu, štiepeniu a pohlcovaniu vlhkosti zo vzduchu a následnému krepovateniu. Vlasy sú potom po ich použití hladké, rovné a dobre sa rozčesávajú. Použitie silikónov by teda malo byť vlasom prospešné. Tu však nastáva problém:

Akonáhle používame kozmetiku s obsahom silikónov príliš dlhú dobu, silikónová vrstva k vlasu neprepustí dostatočnú vlhkosť a živiny.

Vlas potom stráca pružnosť a lesk, začína sa lámať. Ešte problematickejší je navyše ten druh silikónov nerozpustných vo vode, pretože tie je možné odstrániť len špeciálnym šampónom. Ďalším problémom je tiež negatívny vplyv silikónov na pokožku hlavy, na ktorej môžu vytvárať nepriedušnú vrstvu a upchávať póry.

Používať kozmetiku s obsahom silikónov alebo nie?

Predovšetkým samozrejme záleží na type vlasov a vedzte, že hľadanie ideálnej vlasovej kozmetiky sa takmer nikdy nezaobíde bez dlhšieho skúšania rôznych prípravkov a značiek. Niektoré ženy si tak môžu dovoliť používať silikónové prípravky celý život, ale väčšina z nás by aspoň z času na čas mala chémiu vysadiť a nahradiť ju čisto prírodnou kozmetikou. Zároveň je nutné počítať s tým, že prírodná kozmetika nerobí zázraky okamžite, ale je isté, že vlasom prospieva ďaleko viac ako chémia. Ak teda nemáte práve veľa času a chcete okamžitý výsledok, stavte na klasickú kozmetiku, pre dlhodobú starostlivosť ale skôr siahnite po kozmetike prírodnej.

Ako na strihanie ofiny v pohodlí domova Keď žena cíti, že potrebuje zmeniť účes, niekedy postačí aj zmena celkom malá. Napríklad ofina. Ofina pristane každej žene, stačí len vybrať tú, ktorá...
Vypadávanie vlasov – strašiak, s ktorým sa dá bojovať Nadmerné vypadávanie vlasov je strašiakom mnohých z nás. Vlasy nás sprevádzajú takmer po celý život, no skôr či neskôr si začneme všímať ich úbytok. T...
Skroťte krepovité vlasy raz a navždy Nech je leto alebo zima, krepovatenie vlasov dokáže potrápiť nejednu ženu. Rozstrapatený účes pritom nie je problémom len žien s kučeravými a vlnitými...
Kedy začať strihať malé deti Už sa toho na fórach a v knihách o strihaní malých detí veľa popísalo. Každá matka má vlastnú skúsenosť, pretože každé dieťa je individuálne. Väčšina ...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *